Pátá disciplína
"Kniha Piata disciplína je jednou z najvýznamnejších kníh o manažmente všetkých čias" - Financial Times
Aktualizované vydanie bestselleru Petra M. Sengeho - jednej z najvýznamnejších osobností v oblasti manažmentu a vedenia ľudí - možno jednoznačne zaradiť medzi klasické diela svetovej manažérskej literatúry. Vychádza z pätnásťročných skúseností s uplatňovaním hlavných myšlienok knihy v praxi a je dôkazom toho, že jedinou konkurenčnou výhodou, ktorú môže organizácia získať, je schopnosť učiť sa rýchlejšie ako konkurencia. Ukazuje cestu, ako sa organizácie môžu zbaviť "porúch učenia", ktoré ohrozujú ich produktivitu a úspech. Dáva návod, ako si osvojiť stratégie, ktoré uvoľňujú tímové úsilie, rozvíjajú nový spôsob myslenia a schopnosť ľudí dosiahnuť výsledky, na ktorých im naozaj záleží.
Organizácie, ktoré majú čoraz viac globálny charakter, sa musia v súčasnosti vyrovnávať s takými problémami, ako sú napríklad ekologické, spoločenské, či rôzne inštitucionálne krízy. Vzhľadom na to, že - ako hovorí autor - " všetko so všetkým súvisí" a vo svete vládne čoraz väčšia vzájomná prepojenosť a závislosť, je potrebné, aby si organizácie osvojili nové schopnosti a zručnosti, ktoré im pomôžu ostať životaschopnými. Je dôležité, aby organizácie zmenili spôsob, akým sa dívajú na procesy učenia a vzájomnú interakciu na všetkých svojich úrovniach, aby sa posunuli v myslení od tradičného spôsobu smerom k mysleniu systémovému. Takto sa premenia na "učiace sa organizácie", schopné rýchlo reagovať a prispôsobovať sa, v ktorých si ľudia uvedomujú, ako vytvárajú "svoj svet" a ako naň môžu pôsobiť.
Názorným vyjadrením týchto nových schopností učiacej sa organizácie je päť disciplín: mentálne modely (hlboko vžité predpoklady či predstavy, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým vnímane svet), osobné majstrovstvo (schopnosť uvedomovať si svoje vlastné predpoklady a prehlbovať vlastné vízie), spoločné vízie (schopnosť udržiavať spoločné videnie budúcnosti) a tímové učenie (schopnosť členov tímu "spoločne premýšľať a vnímať"). Disciplína, ktorá štyri predchádzajúce integruje, je piata disciplína - systémové myslenie. Táto umožňuje porozumieť spôsobu, ktorým jednotlivci vnímajú vlastné ja a svet okolo.
Autorove skúsenosti a poznatky o tom, ako sa organizácie učia a svoje poznatky využívajú, môžu organizáciám pomôcť získať nové, doposiaľ nevyužité zdroje konkurenčnej výhody a zvyšovať svoju schopnosť dosiahnuť ciele.