Eliyahu M. Goldratt

Eliyahu M. Goldratt vstúpil do povedomia odbornej verejnosti ako autor Teórie obmedzení (TOC: Theory of Constraints) v roku 1984 prostredníctvom knihy The Goal (Cieľ). Stala sa bestsellerom, ktorý podniky kupovali po desiatkach a ktorý má dnes prečítaný riaditeľ a manažéri každého významného podniku. Kniha bola preložená do viac ako dvadsiatich svetových jazykov, poznajú ju ľudia v tisíckach podnikov a je zahrnutá do učebných osnov na viac ako 200 univerzitách a školách businessu.
Na základe svojej práce v oblasti aplikácie TOC je E. M. Goldratt v súčasnosti považovaný za jedného z najvýraznejších mysliteľov v oblasti manažmentu. The Goal popisuje využitie TOC v riadení výroby a výrobného podniku. Na úspech knihy a obrovský záujem podnikov o aplikovanie TOC v ich prostredí reagoval Eli Goldratt založením poradenskej a vzdelávacej spoločnosti Avraham Y. Goldratt Institute, ktorej poslaním je rozvoj a rozširovanie TOC. Okrem výroby sa dnes TOC využíva na zlepšenie kvality riadenia v oblasti predaja a marketingu, distribúcie a riadenia vzťahov s dodávateľmi, v oblasti stratégie, finančného riadenia a ukazovateľov výkonnosti, v riadení ľudských zdrojov a procesu zmien a v oblasti riadenia projektov. Knihu The Goal nasledovali ďalšie, rovnako úspešné tituly. Critical Chain popisuje aplikáciu TOC v projektovom riadení, It’s Not Luck sa zaoberá uplatnením TOC na zlepšenie predaja a marketingu a Necessary But Not Sufficient pojednáva o príčinách neplnenia očakávaní a prínosov implementácii podnikových informačných systémov.
U nás sú pomerne známe knihy The Goal a Critical Chain predovšetkým preto, že sú k dispozícii v českom jazyku pod názvom Cíl a Kritický řetěz. Obe knihy sú napísané vo forme pútavého románu.
Teória obmedzení je nový prístup k riadeniu a metóda zvyšovania výkonnosti podniku alebo organizácie. Cieľom jej uplatnenia je umožniť podniku alebo organizácii lepšie plniť svoj účel a cieľ. Kľúčovou myšlienkou Teórie obmedzení je skutočnosť, že v každom reálnom systéme sa vyskytuje minimálne jedno úzke miesto (obmedzenie), ktoré limituje dosiahnutie požadovaného výstupu. Zlepšenie alebo odstránenie úzkeho miesta spôsobí zlepšenie výstupu a zároveň vznik nového obmedzenia. TOC sa zameriava na zlepšenie systému ako celku prostredníctvom cieleného zlepšovania jednotlivých jeho častí – aktuálnych obmedzení.